Projekcja w psychologi
Autor: Tomasz Szymański
Projekcja to pewna cecha psychiczna polegająca na tym ,że osobnik nie lubi zachowania drugiej osoby i irytuje ją ,gdyż podświadomie sama tak się zachowuje. Jest to coś w rodzaju ukrytej hipokryzji. Często patrząc na irytujące zachowanie innych ludzi można stwierdzić ,że tak naprawdę patrzymy na lustro.
Dlatego proponuje Ci pewne ćwiczenie:
Zacznij zwracać uwagę na to co najbardziej denerwuje Cię w zachowaniu innych ludzi. Co jest irytujące kiedy z rozmawiasz z drugą osobą? Następnie zastanów się, czy czasem podobne zachowanie nie występuje u Ciebie. Może są to jakieś przejawy egoizmu, których nie zauważasz a zauważają inni. Może jest to dość głośny śmiech, dziwaczna gestykulacja, łapanie za słówka itp.
Przeanalizuj to na spokojnie bez poczucia winy i zapisz na kartce swoje obserwacje.Po zapisaniu staraj się za każdym razem w nowej sytuacji obserwować siebie czy dalej występują te cechy. Jeżeli tak , natychmiast zmień swoje zachowanie o ile to możliwe. Niektóre cechy wymagają czasu do zmiany, czasem sporego.
Jednocześnie zauważ czy zmienia się Twój stosunek do podobnych zachowań u innych osób. Postaraj się nie przejmować tym. Bądź sitkiem ,przez które przechodzą negatywne zachowania innych ludzi. Takie obustronne zachowanie skutkuje wewnętrzną przemianą.
Trzeba wiedzieć jednocześnie o tym, że aby mieć dobry kontakt z inną osobą, trzeba czasem zastosować „dostosowanie” czyli staramy zachowywać się podobnie jak nasz rozmówca. Podświadomie stajemy się mu wtedy bliżsi i łatwiej nawiązać kontakt i przy tym osiągnąć wspólne cele. I znowu może to być gestykulacja czy specyficzny język. Warto ćwiczyć taką technikę np. z rodziną.
Wnioskiem tego jest ,że najważniejsze mieć zawsze świadomość tego co dzieje się tu i teraz. Obserwować bacznie siebie jak i innych. Nie błądzić myślami w przeszłość czy przyszłość, jeżeli to nie jest konieczne.Podsumowując - sprawdź jakie wady denerwują Cię u innych ludzi i czy czasem nie jest to projekcja i czy sam nie powinieneś usunąć czy zmniejszyć tych samych wad. Następnie naucz się być obojętnym i nie przejmować się tymi wadami u innych ludzi oraz w końcu stosuj świadomie „dopasowanie” do drugiej osoby aby polepszyć komunikację i kontakt.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz