Życie pełne radości dzięki prawidłowemu żywieniu i diecie.
Autor: Krzysztof Grębalski
To co jesz i co robisz może przyczynić się do występowania u ciebie depresji. Do najbardziej szkodliwych nawyków żywieniowych należą picie alkoholu, palenie papierosów, spożywanie zbyt dużej ilości cukru, spożywanie zbyt dużo kofeiny i jadłospis obfitujący w przetworzone pokarmy takie jak białe pieczywo, biała mąka, biały ryż i makaron.
Już od dziś możesz zacząć dokonywać słusznych wyborów żywieniowych, by depresję zastąpić radością. Być może myślisz sobie: Jestem zbyt pogrążony w depresji, by podejmować słuszne decyzje. Jeśli taka myśl pojawiła się w twoim umyśle, zastąp ją czym prędzej tymi słowami: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4, 13).
Delikatna równowaga chemiczna twojego mózgu zostaje poważnie zaburzona, gdy przyjmujesz zbyt dużo białka, masz podwyższony (cukrzyca) lub obniżony (hipoglikemia) poziom cukru we krwi, spożywasz za dużo kofeiny lub cierpisz na niedobory istotnych składników odżywczych. Wszystkie te czynniki wpływają na obniżenie u ciebie poziomu serotoniny, ważnego związku wytwarzanego przez organizm, który pomaga neuronom w mózgu prawidłowo przekazywać impulsy. Dlatego też jeśli chcesz zapobiec depresji, właściwy tryb życia i dobre nawyki żywieniowe mają ogromne znaczenie.
Wybierz zdrowy jadłospis
Stosuj zbilansowaną dietę. W zbilansowanej diecie powinno się znaleźć dużo owoców, warzyw, zbóż, orzechów, nasion i chudego mięsa. Zastosuj poniższe wskazówki:
- Unikaj pokarmów bogatych w cukier, takich jak słodzone napoje gazowane, desery, torty, ciasta, ciastka, cukierki i płatki śniadaniowe.
- Unikaj lub wydatnie ogranicz przetworzone pokarmy, takie jak rogaliki, białe pieczywo, precle, chipsy, biały makaron i białą mąkę, z której zrobiona jest większość powyższych pokarmów (nawet biały ryż należy do pokarmów przetworzonych).
- Unikaj alkoholu, dymu papierosowego i kofeiny.
SAM-e – aminokwasowy antydepresant naszego organizmu
Najważniejszym donorem metylu w naszym organizmie jest SAM-e (skrócona nazwa aminokwasu S-adenozylo-l-metionina). Stanowi on również jeden z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych środków antydepresyjnych na świecie. Jest używany w Europie od ponad dwustu lat.
SAM-e nie tylko ma działanie antydepresyjne przy znikomych efektach ubocznych, ale może również poprawić funkcje umysłowe, chroni wątrobę i stawy. Zwykła dawka SAM-e stosowana w leczeniu depresji waha się od 400 do 1600 miligramów dziennie, a więc kuracja może być dość kosztowna. Na szczęście SAM-e jest już dostępny w sekcji z witaminami supermarketu Wal-Mart, można go również znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Zalecam dawkę 200 miligramów dwa razy dziennie na pusty żołądek.
Kwasy tłuszczowe
Kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak olej rybi i olej lniany również pomagają zapobiegać depresji. Substancje te tworzą mocne membrany komórkowe. Największe w całym organizmie nagromadzenie kwasów tłuszczowych znajduje się w mózgu. Aby komórki nerwowe mogły właściwie funkcjonować, błony komórek mózgowych muszą być zdrowe i działać prawidłowo. Wpływa to bezpośrednio na syntezę neuroprzekaźników oraz na poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników.
Ja sam piję jedną łyżkę stołową oleju lnianego dwa razy dziennie. Oprócz tego mielę pięć łyżek siemienia lnianego w młynku do kawy przynajmniej raz dziennie.
A więc jak jeść mielone siemię lniane? Można jeść łyżeczką, dodać do zbóż lub do koktajlu owocowego. Innym sposobem, by wprowadzić siemię lniane do naszego jadłospisu, jest dodanie zmielonego siemienia do mąki przygotowanej na babeczki, chleb lub inny wypiek. Można wymienić kilka łyżek mąki z przepisu na mielone siemię lniane nie zmieniając w ten sposób ani smaku, ani konsystencji wypieku.
Nie należy natomiast stosować oleju lnianego w gotowaniu! Gotowanie sprawia, że olej lniany się utlenia i wytwarza się bardzo szkodliwy tłuszcz. Ja przechowuję butelkę oleju lnianego w lodówce i piję dwa razy dziennie po łyżce. Po miesiącu wyrzucam butelkę, gdyż po otwarciu olej bardzo szybko się utlenia.
Serotonina
Tak jak wcześniej obiecałem, chciałbym omówić wpływ serotoniny na przezwyciężanie depresji. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem – substancją w komórkach mózgowych, która działa jak posłaniec między zakończeniami nerwowymi.
Kiedy poziom serotoniny jest niski (do czego może doprowadzić jedzenie dużej ilości cukru lub przetworzonych pokarmów, palenie papierosów oraz picie alkoholu i kofeiny), nasz mózg nie funkcjonuje jak należy. Stan ten będzie również wpływał ujemnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Poziom serotoniny w mózgu rzutuje na nasz nastrój, sen, decyduje o tym, czy odczuwamy bóle (takie jak przy fibromialgii) lub migrenowe bóle głowy. Serotonina wpływa również na nasz apetyt. Dlatego też zbyt niski poziom serotoniny może prowadzić do depresji, lęków, łaknienia określonych pokarmów (zwłaszcza cukru i skrobi), bezsenności, a może nawet fybromialgii i migrenowych bólów głowy. Może też powodować zespół przewlekłego zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego, a nawet bulimię.
Przy zastosowaniu techniki obrazowania mózgu naukowcy po raz pierwszy rozpoznali niewystarczający poziom serotoniny u ludzi cierpiących na depresję. Już od około ćwierć wieku podejrzewano, że istnieje związek pomiędzy depresją a aktywnością serotoninową, jednak nie było bezpośredniego widocznego dowodu – aż do teraz.
W artykule opublikowanym w American Journal of Psychiatry lekarze z nowojorskiego Instytutu Psychiatrycznego, Uniwersytetu Columbia i Uniwersytetu w Pittsburghu przeprowadzili porównanie sześciorga zdrowych ludzi i sześciorga ludzi cierpiących na depresję, którzy od przynajmniej dwóch tygodni nie byli poddawani leczeniu. Stosując lek uwalniający serotoninę, naukowcy zaobserwowali istotny wzrost, jak również istotny spadek czynności metabolicznych w lewych i prawych obszarach w mózgu u zdrowych badanych, ale nie u pacjentów z depresją .
Aby organizm mógł wytwarzać wystarczającą ilość serotoniny, potrzebny jest tryptofan, czyli niezbędny aminokwas. Wegetarianie mogą nie mieć wystarczającej ilości tryptofanu w jadłospisie, jeśli nie stosują odpowiednich zasad żywieniowych łącząc pokarmy zawierające białka tak, by zbudować kompletne białka.
____________________________________________________________________
BIBLIA LECZY – FAKTY ZDROWOTNE
Pokarmy zwalczające depresję
Pożytecznymi źródłami tryptofanu są między innymi:
-indyk
-jajka
-migdały
-kurczak
-soja
-produkty mleczne
_________________________________________________________________________
Alergie pokarmowe i depresja
Alergie pokarmowe również mają związek z depresją. W mojej praktyce medycznej spotkałem wielu pacjentów uczulonych lub przejawiających nadwrażliwość na jajka, mleko, pszenicę, kukurydzę lub soję, by wymienić tylko kilka z najczęściej występujących alergenów.
Pacjenci uczuleni na kukurydzę zazwyczaj cierpią również na alergię na witaminę C, bowiem witaminę tę uzyskuje się prawie wyłącznie z kukurydzy. Dlatego też nie mogą w pełni skorzystać z dobroczynnego działania tego silnego przeciwutleniacza.
Jeśli natomiast ktoś jest uczulony na pszenicę, może również mieć alergię na witaminę B kompleks, przez co jego organizm nie jest w stanie skutecznie jej wykorzystywać. Ten typ alergii lub nadwrażliwości może wywoływać uczucie zmęczenia i depresję.
Jeśli więc uskarżasz się na depresję i jednocześnie masz alergie pokarmowe, według mnie niezwykle ważne w walce z depresją jest odczulenie (czyli innymi słowy usunięcie alergii na te pokarmy). Jedna z najlepszych metod, jakie spotkałem, to N.A..E.T., czyli sposób odczulania polegający na wykorzystaniu akupunktury. Spotkałem już setki pacjentów, którzy dzięki tej metodzie pozbyli się alergii pokarmowych.
Działanie środków antydepresyjnych
Najczęściej przepisywanym przez lekarzy dostępnym na rynku lekiem antydepresyjnym jest Prozac. Jego działanie polega na podniesieniu poziomu serotoniny w mózgu poprzez blokowanie ich wychwytu zwrotnego przez komórki mózgowe. Mózg potrafi wykorzystywać serotoninę przez dłuższy czas, dzięki czemu utrzymuje się dobry nastrój.
Prozac oraz inne leki SSRI, między nimi Zoloft i Paxil zapobiegają jedynie zwrotnemu wychwytowi serotoniny, jednak w przeciwieństwie do 5-HTP nie wpływają na wzrost poziomu innych neuroprzekaźników. Jak wiadomo, leki te mają również efekty uboczne, do których należą utrata lub obniżenie popędu płciowego, nudności i wymioty, zmęczenie, niepokój, rozdrażnienie, bezsenność, biegunka, bóle głowy, pocenie, drżenie mięśni, wysypki skórne i senność.
Zarówno Prozac, jak i inne antydepresanty mogą również prowadzić do zaburzenia funkcji seksualnych, między innymi niemożliwość osiągnięcia bądź utrzymania erekcji u mężczyzn oraz niezdolność do osiągania orgazmu zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jeśli zażywasz którykolwiek z tych leków, nie wprowadzaj żadnych zmian w jego przyjmowaniu bez konsultacji z lekarzem.
Powyżej opisaliśmy, jak prawidłowe żywienie pomaga nam przejść od depresji do życia. Decydując się odżywiać we właściwy sposób, módl się równocześnie o siłę, by wytrwać w swoim wyborze.
Artykuł jest fragmentem książki "Biblia leczy - Depresja i lęk " wydanej przez Wydawnictwo M
Ksiegarniakatolicka.pl - internetowa księgarnia religijna. W ofercie książki religijne, książki katolickie, modlitewniki, dzieła Jana Pawła II, religia, katolicyzm i inne. Serdecznie zapraszamy!
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz