Z autyzmem można żyć normalnie
Autor: Marcin1984
Autyzm dziecięcy to zaburzenie rozwojowe polegające na obecności anormalnego lub osłabionego rozwoju występującego przed 3 rokiem życia. O tym co powoduje, że dzieci zapadają na autyzm i jak się go leczy rozmawiamy z psychologiem Anną Grabek – Dąbrowską.
Familie.pl: Skąd się bierze autyzm?
Anna Grabek: Ostatnie badania potwierdzają, że autyzm jest chorobą wieloczynnikową. Po części autyzm jest zapisany w genach, ale oprócz tego wpływ na rozwój mogą mieć szczepionki, zwłaszcza te zawierające rtęć, czy środowisko, w jakim dziecko żyje. Czynnikiem mogą być również metale ciężkie, które nie są we właściwy sposób oczyszczane przez organizm dziecka z autyzmem
Familie.pl: Kiedy można zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego?
Anna Grabek: Pierwsze symptomy można zauważyć już u rocznego dziecka. W tak wczesnym wieku jest to jednak bardzo trudne do wychwycenia. Jeśli dziecko nie reaguje na bodźce, unika kontaktu wzrokowego, to już jest dla nas sygnał, że coś się z dzieckiem dzieje.
Familie.pl: Czy autyzm można wyleczyć?
Anna Grabek: Na dzień dzisiejszy autyzm można doprowadzić do takiego stanu, że człowiek będzie potrafił w miarę dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Ogólnie ryzykiem jest to, ze w każdej chwili terapii może nastąpić regres, czyli dziecko będzie się cofać. Cel terapii jest jeden: sprawić, żeby dziecko potrafiło w miarę swoich możliwości funkcjonować w społeczeństwie. Drogi do tego są jednak bardzo różne. Można nawet powiedzieć, że dla każdego dziecka inne.
Familie.pl: Na co rodzice takich dzieci muszą szczególnie uważać?
Anna Grabek: Najważniejsza jest terapia, wspieranie rozwoju dziecka i pomoc rodzicom. Dieta jest jednym z elementów w całej terapii i związana jest z bardzo częstymi problemami z układem pokarmowym. Poza tym ważna jest terapia, w której uczymy rodziców radzenia sobie z takim dzieckiem. Tak samo jak drogi leczenia dzieci są różne, tak również terapie dla rodziców są prowadzone indywidualnie.
Familie.pl: Jakie inne schorzenia są powiązane z autyzmem?
Anna Grabek: Bardzo często jest to upośledzenie mózgu w lekkim, bądź średnim stopniu. Jednak zależy to również od tego w jaki sposób prowadzona jest terapia i opieka i jak szybko rozpoczęto pracę. Jak kompleksowo objęte jest dziecko wspomaganiem ze strony specjalistów.
Familie.pl: Jak może wyglądać funkcjonowanie dziecka autystycznego w społeczeństwie?
Anna Grabek: Należy pamiętać, że dziecko autystyczne postrzega świat inaczej niż my. Nasz świat jest dla niego inny, często przerażający. Żadne badania nie podają tego, jak osoby chore będą funkcjonować w społeczeństwie. Pamiętajmy, że leczenie ma na celu sprawić, aby taki człowiek swobodnie i jak najlepiej mógł funkcjonować w społeczeństwie.
rozmawiał
Marcin Osiak
m.osiak@familie.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz