wtorek, 31 marca 2020

Fobie to nie rzadkość

Fobie to nie rzadkość


Autor: Aleksiejs


Większość osób zdrowych (bez fobii), uważa fobie za coś niemal tak egzotycznego i mitycznego jak Yeti czy potwór z Loch Ness - nic bardziej błędnego! Fobie to wcale nie rzadkość, dowiedz się jakie fobie są najczęstsze.


Dla większości z nas fobie są jedynie ciekawostką, nazwaniem cudzego i zazwyczaj dla nas zdrowych osób irracjonalnego lęku przed czymś. Wydawać by się mogło, że rzadko, kto może mieć jakąś fobię, jednak liczne badania i liczby mówią, co innego. Wg ekspertów około 5% populacji ludzkiej cierpi na liczne fobie. Skoro jest to jedna osoba na dwadzieścia to znasz przynajmniej kilkanaście takich osób! Stwierdzono również, że to kobiety częściej na nie cierpią niż mężczyźni.

Zobacz jakie fobie są najczęstsze.

Arachnofobia, czyli strach przed pająkami i innymi stworzonkami, które przypominają je wyglądem. Wzbudzają one jakiś rodzaj lęku prawie u 50% kobiet oraz u 10% mężczyzn. Nawet u nas w Polsce gdzie nie ma żadnego gatunku pająków zdolnego zagrażać życiu człowieka te liczby się zgadzają. Osoby z tą fobią miewają niekontrolowane ataki paniki na widok nawet najmniejszego pajączka.

Fobia społeczna lub inaczej socjofobią to lęk przed ludźmi, a dokładniej przed tym jak nas oceniają i co o nas myślą. Jest to bardzo powszechna fobia wśród młodych ludzi w wieku szkolnym. Powoduje ona wiele negatywnych skutków takich jak np. odcięcie się od swoich znajomych, przyjaciół, a nawet rodziny. Na wskutek tej fobii wiele osób nie może znaleźć pracy choćby, dlatego, że boją się udać na rozmowę kwalifikacyjną, taki sam problem mają z udaniem się na terapię i problem się poważnie zapętla. Z jednej strony chcą się leczyć i potrzebują tego, a z drugiej ich własna fobia im na to nie pozwala. W przypadku tej fobii nie ma wyraźnego rozgraniczenia na mężczyzn i kobiety, proporcje zachorowania są raczej równe.

Agorafobia, czyli lęk przed otwartymi przestrzeniami. W najbardziej nasilonych wersjach nie pozwala chorym wyjść z domu na ulicę. Dom często jest postrzegany, jako bezpieczne miejsce gdzie nic nam nie grozi. W przypadku tej fobii to kobiety są nią częściej obarczone niż mężczyźni.

Klaustrofobia to lęk przed ciasnymi oraz zamkniętymi przestrzeniami, osoby z tą fobią boją się jeździć windami, przebywać w ciasnych miejscach, korzystać z metra czy tuneli. Problemem może być nawet zrobienie badania takiego jak tomografia komputerowa, gdzie trzeba wejść do specjalnej tuby. Według statystyk nawet do 5% populacji może cierpieć na tą fobię.


Dowiedz się jak leczyć fobie.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

6 komentarzy:

  1. Wydaje mi się, że jeśli ktoś z was chciałby się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego jak przebiega psychoterapia i na czym ona polega powinien zajrzeć na tę stronę https://wetalk.pl/blog/wedrowka-droga-ktora-trzeba-zbudowac-czyli-na-czym-polega-psychoterapia/ . Znajdziecie tu na prawdę sporo informacji na ten temat, które na pewno będą odpowiedzią na większość waszych pytań

    OdpowiedzUsuń
  2. na fobię i lęki pomocne są pasty CBD, które działają łagodząco i uspokajająco

    OdpowiedzUsuń
  3. na fobie i lęki przydają się inhalacje z suszu konopnego, jak ma się waporyzator to wkłada się tam susz, on się podgrzewa i daje gęsty dymek, którym się zaciągamy

    OdpowiedzUsuń
  4. też polecam serdecznie susz konopny i waporyzację, susz może być słodki, cytrusowy lub naturalny, więc każdy wybierze aromat dla siebie, a faktycznie inhalacja działa uspokajająco

    OdpowiedzUsuń
  5. legalny susz konopny to najkorzystniejsza opcja, naturalna i skuteczna, nie ma co zażywać chemii i masy pigułek

    OdpowiedzUsuń
  6. na fobię najlepszy będzie olejek CBD 20, silny ale łagodnie działający

    OdpowiedzUsuń