czwartek, 28 listopada 2019

Jak wyjść z depresji?

Jak wyjść z depresji?


Autor: Piotr Kopirajter


Na temat depresji napisano setki książek i tysiące artykułów. Mimo to wciąż pustoszeje nasze głowy bez względu na porę roku i życia. Możemy obudzić się i stwierdzić: "wszystko jest do d..."


Przede wszystkim należy rozróżnić depresję od obniżenia nastroju. Każdemu zdarza się mieć zły dzień, albo zły tydzień. Jednak kiedy trwamy w letargu negatywnych emocji kilka tygodni, to znak że pora wziąć sprawy w swoje ręce. Oczywiście pierwszym krokiem - tak jak w przypadku grypy, anginy itd. jest udanie się do kompetentnej osoby. Najlepiej aby to był już ktoś z pewnym doświadczeniem i ustabilizowaną sytuacją zawodową. Dobremu psychologowi zależy przede wszystkim na dobru pacjenta więc bez problemu powinien poinformować czy jest w stanie podjąć się leczenia.

Depresja może zaskoczyć każdego z zaskoczenia. Może zacząć się całkiem niewinnie od "wstania lewą nogą" aż po myśli samobójcze. Gdy czujemy, że wszystko jest nie tak, gdy każda sfera życia doskwiera i czujemy problem nawet w spalonej żarówce, oznacza to że zachorowaliśmy. Oczywiście symptomów jest znacznie więcej, ale do nich odsyłam do książek i czasopism naukowych. Depresję w bardzo okrojonej wersji możemy nazwać długotrwałym stanem obniżonego nastroju. Może ona również oddziaływać negatywnie na nasz organizm - od bólów głowy na wymiotach skończywszy.

Nie dajmy się zwariować. Jeśli mamy bliskich w swoim otoczeniu poinformujmy ich, że nie czujemy się zbyt najlepiej. Poprośmy o pomoc lub chociaż trochę wytchnienia w codziennych obowiązkach. Pozwólmy sobie na TROCHĘ odpoczynku. Jednak wartym polecenia sposobem jest mimo wszystko aktywność, ponieważ warto skończyć z analizowaniem życiowych spraw. Już samo wydzielanie endorfin prawidłowo wpłynie na organizm.

Jeżeli ktoś cierpi na depresję powinien zdać sobie sprawę, że ma dwa wyjścia. Pierwsze to trwanie w tym stanie przez kolejne dni, tygodnie i miesiące... Drugie rozwiązanie to PRÓBA wyjścia z tej sytuacji. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego co tak naprawdę może być powodem choroby. Można gloryfikować problemy domowe, choć w podświadomości dokucza np. niemiły szef, który każdego dnia krzyczy z byle powodu. Rozstania, śmierć bliskiej osoby, zmiana zamieszkania, pracy, bezrobocie, utrata dziecka, choroba. Istnieje multum problemów z którymi przyszło się borykać ludziom. Pewnie niektórych faktów nie da się cofnąć ale można oswoić się z nimi i zacząć z nimi żyć. Istnieją również przypadki depresji bez powodu. W dużej mierze powinniśmy zmienić swoje nastawienie do postrzegania pewnych spraw. To bardzo ważne, ponieważ dobre myśli przyciągają dobre wydarzenia i na odwrót. To nie tylko kwestia ezoteryczna ale przede wszystkim aspekt pracy naszego mózgu.

W każdym przypadku warto skonsultować się choć raz z psychologiem. Dla własnego bezpieczeństwa, wiedzy o sobie i możliwości rozwoju. Mawia się, że każdy kryzys można rozwiązać i może się on stać podstawą do ugruntowania satysfakcjonującego życia. To może być długa i trudna droga, ale na jej końcu znajduje się słowo SZCZĘŚCIE. Wystarczy chcieć. Każdy może być szczęśliwy.

----
Ruszył dział darmowych porad internetowych. Jeżeli ktoś z Czytelników ma ochotę zapytać specjalistów ZA DARMO, może to zrobić teraz - psychologia24@gmail.com. Odpowiedź zostanie przesłanie na e-mail, a opublikowana będzie na stronie wyłącznie po uzgodnieniu obu stron.


(TP)
PSYChOLOGIA24
Serwis dla myślących
www.psychologia24.net Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz