czwartek, 31 stycznia 2019

Libido

Libido


Autor: Iza Salamon


Popęd seksualny jest wpisany w naturę człowieka. Jedni ludzie są bardziej aktywni seksualnie, inni mniej? Dlaczego tak się dzieje? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się.


Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw przybliżyć pojęcie libido.

Libido – co to jest?

Libido, bo tak nazywany jest popęd płciowy to psychiczna sposób wyrażenia pobudzenia, które pochodzi z wnętrza organizmu. Służy ono zaspokojeniu potrzeb seksualnych. Pojęcie libido zostało wprowadzone przez Freuda. Rozumiał on libido jako energię seksualną.

Libido rozumiane jest również jako potencja seksualna, czyli możliwość i zdolność do reakcji seksualnych. Badania wykazały, że kobiety zwykle cechują się mniejszym libido niż mężczyźni.

Skąd się bierze libido?

Na naszą seksualność mają wpływ zarówno czynniki biologiczne, psychiczne, a nawet społeczno-kulturowe. Popęd seksualny na właściwym poziomie wiąże się z prawidłowym funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego.

Co wpływa na aktywność seksualną?

Na aktywność seksualną wpływa wiele czynników.

U kobiet popęd płciowy wiąże się między innymi z hormonami. Ich wpływ należy do złożonych zagadnień, gdyż poziom hormonów płciowych ulega zmianie w zależności cyklu menstruacyjnego, ciąży, okresu laktacji, menopauzy. Hormonami płciowymi, które decydują o popędzie seksualnym są androgeny – estrogeny oraz progesteron. Z naukowe punktu widzenia największa aktywność seksualna powinna przypadać na okres owulacji, jednakże nie zawsze tak jest. Kobiecy popęd płciowy mogą jednocześnie hamować czynniki psychiczne – na przykład obawa przed zajściem w ciążę.

Aktywność seksualna mężczyzn wynika natomiast z temperamentu, własnego obrazu męskości. Zależy także od atrakcyjności partnerki, potrzeb psychicznych. Na libido może wpływać również aspekt finansowy – sytuacja materialna.

Co powoduje spadek libido?

Do spadku popędu seksualnego przyczynia się wiele czynników. U mężczyzn spadek aktywności seksualnej następuje w miarę upływu wieku. Na spadek libido mają również wpływ przebyte oraz obecne choroby – na przykład cukrzyca, choroby układu krążenia, a nawet depresja. O spadku aktywności seksualnej może decydować spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz ogólna kondycja psychiczna.

U kobiet spadek libido również wiąże się z wieloma czynnikami. Częściowo za spadek aktywności seksualnej odpowiedzialne są hormony. Kiedy zmienia się poziom testosteronu ( a dokładniej kiedy następuje jego spadek), wówczas nasza aktywność seksualna spada. Dzieje się tak przeważnie w okresie przedmenopauzalnym. Ponadto przyjmowanie doustnych jednofazowych środków antykoncepcyjnych może powodować spadek libido.

Stres a libido

Stres zaburza wszystko. Przyczynia się do siwienia, wypadania włosów, powstawania trądziku. Sytuacje stresowe wpływają na poziom testosteronu – obniżają go – co powoduje, że nasz popęd płciowy maleje.

Jak wspomóc libido?

Sposobów na przywrócenie dawnej aktywności seksualnej jest wiele. Ostatnio bardzo popularne stały się różnego rodzaju preparaty. Mogą to być tabletki, żele potęgujące doznania, czy różnorodne kremy do stosowania miejscowego. Warto takie produkty (zwłaszcza tabletki) zamawiać z wiarygodnego sprawdzonego źródła. Dzięki temu uniknie się niepożądanych skutków ubocznych, które mogą ewentualnie wystąpić.

Warto również zażyć trochę więcej ruchu. Udowodniono, że aktywność fizyczna usprawnia krążenie, co ma wpływ na sytuację w sypialni. Trzeba jednak pamiętać, że przetrenowanie obniży naszą aktywność seksualną. Dlatego też należy ćwiczyć z umiarem.


iza.salamon

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz